The X Company manufactures widgets. It has developed the following standards per finished unit for direct materials and direct labor: Direct materials: 5 lbs. at

The X Company manufactures widgets.  It has developed the following standards per finished unit for direct materials and direct labor: Direct materials:               5 lbs. at $5.00 per lb. Direct labor:                       1 hour at $20.00 per hour Budgeted production in units:    20,000 units Actual production of finished units: 21,000 units Materials purchased: 120,000 lbs. at a total cost of $630,000.  Materials price variance is recognized upon purchase. Direct materials used:    102,900 lbs. Direct labor used: 21,300 hours; actual cost $422,805. PREPARE JOURNAL ENTRY TO CLOSE VARIANCE ACCOUNTS INTO COST OF GOODS SOLD.

homeworkhelplocal
Calculate your essay price
(550 words)

Approximate price: $22

How it Works

1

It only takes a couple of minutes to fill in your details, select the type of paper you need (essay, term paper, etc.), give us all necessary information regarding your assignment.

2

Once we receive your request, one of our customer support representatives will contact you within 24 hours with more specific information about how much it'll cost for this particular project.

3

After receiving payment confirmation via PayPal or credit card – we begin working on your detailed outline, which is based on the requirements given by yourself upon ordering.

4

Once approved, your order is complete and will be emailed directly to the email address provided before payment was made!