Gelb Company currently manufactures 40,000 units per year of a key component for its manufacturing process. Variable costs are $1.95 per unit, fixed costs related

Gelb Company currently manufactures 40,000 units per year of a key component for its manufacturing process. Variable costs are $1.95 per unit, fixed costs related to making this component are $65,000 per year, and allocated fixed costs are $58,500 per year. The allocated fixed costs are unavoidable whether the company makes or buys this component. The company is considering buying this component from a supplier for $3.50 per unit. Should it continue to manufacture the component, or should it buy this component from the outside supplier?

homeworkhelplocal
Calculate your essay price
(550 words)

Approximate price: $22

How it Works

1

It only takes a couple of minutes to fill in your details, select the type of paper you need (essay, term paper, etc.), give us all necessary information regarding your assignment.

2

Once we receive your request, one of our customer support representatives will contact you within 24 hours with more specific information about how much it'll cost for this particular project.

3

After receiving payment confirmation via PayPal or credit card – we begin working on your detailed outline, which is based on the requirements given by yourself upon ordering.

4

Once approved, your order is complete and will be emailed directly to the email address provided before payment was made!